7 MÍTOSZ A KULLANCSOKRÓL
EGÉSZSÉG ÉS MEGELŐZÉS
2023.09.22.
A kullancsok igen apró, ám annál veszélyesebb élősködők, akiknek az élete függ attól, hogy állatok – például kutyák és macskák – vagy emberek vérét szívják. Ez elég „vámpírosan” hangzik, ugye? Talán ez az oka annak, hogy ennyi mítosz lengi körbe ezeket a kis lényeket, hiszen az emberek félelmükben előbb kezdenek el valótlanságokat kitalálni és azokban hinni, minthogy valóban megértsék és a helyén kezeljék a veszélyt. Ha már legalább egyszer találkoztál kullanccsal, pontosan tudod, hogy nem lehet tőle egykönnyen megszabadulni. Minél többet tudsz a kullancsokról, annál tisztábban fogod látni, hogy miért is annyira fontos ellenük védekezni.
1. MÍTOSZ: MINDEN KULLANCS EGYFORMA
A világon körülbelül 899 különböző kullancsfaj létezik. A kullancsokat két csoportra osztják: kemény testű és lágy testű kullancsokra. A kemény testű kullancsokat – szájszerveik kivételével – erős páncél fedi, és lapos mag alakúak. A mazsola alakú lágy testű kullancsoknak nincs kemény külső rétegük, de könnyen összetéveszthetők a kifejlett és jóllakott nőstény kemény testű kullancsokkal, amelyek szintén úgy néznek ki, mint egy nagy, szürke mazsola. Bár minden kullancs veszélyes lehet, amelyekkel te és kisállatod a legnagyobb valószínűséggel találkozhattok, azok a kemény testű kullancsok.
2. MÍTOSZ: A KULLANCSOK NEM MARADNAK HOSSZÚ IDEIG ÉLETBEN A LAKÁSBAN
A barna kutyakullancs (Rhipicephalus sanguineus), amelyet néha kennelkullancsnak is neveznek, lakásokban és épületekben hosszab ideig képes túlélni. Ennek a fajtának az életciklusa eltér az összes többi kullancsétól, mivel nem csak túlélni, de kifejlődni is képes az otthonokban. Ez azt jelenti, hogy a barna kutyakullancs hidegebb éghajlaton is jelen lehet és aktív maradhat, bár igazán a meleg éghajlatot kedveli. A barna kutyakullancsot elsősorban kennelekben vagy kutyás otthonokban találjuk meg, ahol repedésekben, radiátorok mögött, szőnyegek és bútorok alatt él, valamint drapériákon és falakon bújik meg. A táplálkozást követően egy nőstény barna kutyakullancs akár 4000 tojást is lerakhat.
3. MÍTOSZ: A KULLANCSOK CSAK A BABÉZIÓZIST TERJESZTIK
A kullancsok által terjesztett betegségek listája széleskörű. A babéziózison túl többek között hordozhatják és továbbadhatják az anaplasmosist, az ehrlichiosist, a kutyák Bartonella-fertőzését és a hemotrófiás mikoplazmózist is. Több mint 100 kullancs által terjesztett fertőzésről tudunk. A fertőzés veszélye nem csak a kutyákra és macskákra korlátozódik, te és a családod is ki vagytok téve neki. A kullancsok által terjesztett betegségek kezdeti jelei és tünetei hasonlóak lehetnek az állatoknál és az embereknél – levertség, láz, étvágytalanság, ízületi fájdalom, gyengeség -, ezek a betegségek pedig gyorsan súlyossá válhatnak. Ezért fontos, hogy megvédd a kisállataidat és magadat a kullancsoktól. Ahhoz, hogy ez az élősködő továbbadja a betegséget, bizonyos ideig táplálkoznia kell: egy fertőzött kullancsnak például akár 48 órára is szüksége lehet ahhoz, hogy átadja a babéziózist. A kullancsok egy többnapos táplálkozás során több betegséget is átadhatnak.
4. MÍTOSZ: HA NEM LÁTOD, NINCS IS VESZÉLY? EZ A KULLANCSOKNÁL NEM EGÉSZEN ÍGY MŰKÖDIK
A kullancsok gyakran olyan aprók, hogy szinte észre sem lehet őket venni. Tény, hogy a kullancs minden esetben nagy probléma, de talán akkor a legnagyobb, amikor eltűnik. A kifejlett nőstény kullancsok ugyanis táplálkozás és párosodás után leesnek a gazdatestről, és elkezdenek petéket rakni. Kullancsfajonként változik a lerakott tojások száma, de ami biztos, hogy több ezerről van szó. A petékből lárvák kelnek ki, amelyekből később nimfák lesznek, majd kifejlett kullancsokká válnak.
5. MÍTOSZ: A KULLANCSOK A FÁKRÓL VETIK RÁ MAGUKAT ÁLDOZATAIKRA
A kullancsok ugyan nem tudnak se futni, se ugrani, de nem is véletlenszerűen esnek rá az állatokra a fákról. A kullancsok a nedves, árnyékos helyeket kedvelik, és általában a magas fűben vagy az alacsony lombozatban várják, hogy a gazdatest elsétáljon mellettük; ilyenkor megérzik a rezgését, a testmelegét és az általa kibocsátott szén-dioxidot, majd kinyújtott két mellső lábukkal ráakaszkodnak. Ez legnagyobb eséllyel akkor történik meg, amikor egy állat vagy ember a magas fűben, az alacsonyan fekvő levelek és a bozótos mellett halad el. Amint a kullancs rátapad a gazdatestre, megkeresi a táplálkozásra legalkalmasabb helyet, és gyakran észrevétlenül lakik jól.
6. MÍTOSZ: A KULLANCSOK CSAK MELEG IDŐBEN JELENTENEK PROBLÉMÁT
A kullancsok egész évben jelen lehetnek. Amikor a hőmérséklet lecsökken, a kullancsok beássák magukat a földbe, vagy elbújnak például a fészerben, a terasz alatt, a házak talapzatában, és ott téli álomba merülnek. Amint a hőmérséklet fagypont fölé emelkedik, előbújnak, hogy táplálékot keressenek. Amikor egy enyhe téli napon a kutyáddal élvezed a sétát, jusson eszedbe, hogy nem vagytok egyedül… Sőt, a már említett barna kutyakullancs az év 365 napján, a nap 24 órájában aktív, mivel a kellemes hőmérsékletű lakásokban élnek.
7. MÍTOSZ: A BENTI KISÁLLATOKNAK NINCS SZÜKSÉGÜK KULLANCSMEGELŐZÉSRE
A már felsorolt mítoszokhoz hasonlóan ez is hamis, hiszen a kullancsok könnyen megtalálják a benti kiskedvenceket. Ruhádon, cipődön utazva például egészen egyszerűen bejuthatnak az otthonodba, ahol azonnal elkezdik keresni a gazdatestet, hiszen túlélésük függ a táplálkozástól.
Hogyan védekezhetsz a kullancsok ellen? Már igen hatékony kezelések állnak rendelkezésre, amelyek védelmet nyújtanak kisállatod számára a kullancsokkal szemben. Beszélj állatorvosoddal a kullancsok elleni tartós védelmet nyújtó innovatív lehetőségekről. Tartsd távol ezeket a bosszantó parazitákat bundás barátod proaktív védelmével.
HU-NON-230700004
AJÁNLOTT
NÉPSZERŰ OLDALAK
- A kutyák szembetegségei
- Minden, amit a kutyák védőoltásairól tudnod ke
- Mire számíthatsz kutyád öregedésekor
- 5 módszer arra, hogy a kutyával való utazás sétagalopp legyen
- Hogyan lesz bolhás a benti macska?
- 10 elengedhetetlen felszerelés új cicádnak
- Szívféreg macskákban – Valóság, nem fikció
- Milyen gyakran kell állatorvoshoz vinni a macskát?
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
Pár pillanatra próbálj teljes figyelmeddel úgy összpontosítani a kutyasétáltatásra vagy cicád átmozgatására, mintha életed legnagyobb kihívása lenne. Kisállatod tudatos gondozása azt jelenti, hogy egészséges odafigyeléssel és támogatással törődsz vele. Elkötelezed magad, hogy megadd mindazt a fizikai és mentális ingert, amire négylábú kedvencednek szüksége van. Nem kell más, csupán némi tudatosság és odafigyelés ahhoz, hogy te…
-
A kullancsok kicsik, de a veszély, amelyet rád, kutyádra, macskádra és családodra nézve jelentenek, hatalmas. A kullancsok vérszívó paraziták, amelyek gyakran betegséget okozó baktériumokat és parazitákat hordoznak. Ennek eredményeként egy sor különböző fertőzést juttathatnak – néha egyszerre – a véráramba, miközben táplálkoznak.
-
A kullancsok igen apró, ám annál veszélyesebb élősködők, akiknek az élete függ attól, hogy állatok – például kutyák és macskák – vagy emberek vérét szívják. Ez elég „vámpírosan” hangzik, ugye? Talán ez az oka annak, hogy ennyi mítosz lengi körbe ezeket a kis lényeket, hiszen az emberek félelmükben előbb kezdenek el valótlanságokat kitalálni és azokban…
-
Kutyatulajdonosként te is biztosan mindent megteszel, hogy megvédd négylábú barátodat. Sajnos azonban már a kertben vagy épp a helyi parkban is számos olyan veszély leselkedhet rá, amelyek komolyan károsíthatják kutyád egészségét. Az egyik ilyen a leptospirózis, ami egyre több országban jelent jelentős kockázati tényezőt.
-
Ha macskádat állatorvoshoz viszed, az stresszes lehet. Olvasd el, hogyan készítsd fel macskádat az állatorvosnál tett látogatásra.
-
Segítség, köhög a kutyám! Fontos tudnivalók a kennel köhögésről EGÉSZSÉG ÉS MEGELŐZÉS 2023.10..20. KAPCSOLÓDÓ CIKKEK